Podkarpatská Rus

čarokrásná dovolená u laskavých horalů


Nezávislý portál pro turisty směřující
Na podkarpatskou rus


 DOMŮ | TURISTICKÉ ZNAČENÍO PROJEKTU | VESNICE | HISTORIE | TRADICE | ARCHITEKTURA | POČASÍ | DOPRAVA | PENÍZE | MAPY | KNIHY |   ČLÁNKY | FOTOGALERIE
TURISTIKA | GPS | CYKLOTURISTIKA | ZIMNÍ SPORTY | UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
| ZÁJEZDY | DÁRKY | ZÁSADY CHOVÁNÍ | AMBASÁDA | POMOC | ODKAZYVesnice
 

užhorod
Užhorod je nejen výchozím místem pro turisty putující ze Slovenska na Podkarpatskou Rus, ale je to i krásné a zajímavé město s bohatou historií a množstvím památek. Poměrně mnoho z nich připomíná období První republiky. Pokud směřujete do Užhorodu ve větší skupině, můžete využít průvodcovských zkušeností místního českého rodáka Ivana Latka, předsedy Klubu T. G. Masaryka.

Tel.: +38031230519, +380505399617
E-mail: latkouzg@mail.ru

 

Lvov
Lvov je výchozím místem pro turistiku v Ivanofrankovské oblasti, případně pro ty, kteří se vyhýbají přechodu v Užhorodě a pojedou na Podkarpatskou Rus přes Polsko. Po Lvově vás provede český krajan ing. Evžen Topinka, předseda místní České Besedy a velký znalec historie Lvova.

Tel.: +380 322 987 641, +380 322 719 206


Mižhorje

oblastní centrum, dvě banky v centru u tržiště kde lze vyměnit eura a dolary, směr na Lvov je směrem na Siněvir a Koločavu, trh bývá v pátek a ve středu, je zde nemocnice
 

Siněvirské jezero

Je velkou turistickou atrakcí, jedná se o nevelké jezero uprostřed lesů. Okolí jezera je ovšem mnohem zajímavější než jezero samotné. Je nutno zaplatit poplatek za vstup do Národního parku Siněvir a poplatek za vstup k jezeru. Řádově se jedná o hřivny. Kolem jezera je množství hospod a penzionů, funguje zde i prodej suvenýrů a výrobků z vlny.
 

Koločava

Na návsi (centrum) je několik hospůdek, obchod a vedle obchodu v nízké budově nenápadně skrytá obecní jídelna, která přes poledne nabízí velký výběr levných jídel - lze zde domluvit i stravování pro skupiny po dohodě s personálem. Je zde prodejna autodílů a průmyslové zboží (na straně školy). Trh bývá v centru vesnice ve středu. Na návsi je i restaurace, penzion a lékárna.
 

Banka s možností výběru hotovosti z karty a se směnárnou je naproti Četnické stanici (přes cestu a vlevo vedle obchodu s potravinami), banka má otevřeno denně 8.30 – 12.30, 13.30 – 17.30, je zavřeno v sobotu a v neděli.
 

Spojení z Koločavy a jak se do vesnice dostat nejdete zde.
Muzeum vorařství (N 48 31,812, E 023 40,744) bude dokončeno 2010.

 

Sauna
Saunu pro maximálně 5 osob provozuje Pavel, bydlící naproti četnické stanici. Je to velice příjemná ruská bánja zvláště po celodenní túře. Tel.: +380 966 200 611, +380 976 436 582.
 

Ubytování
 

Četnická stanice

(N 48˚25,947, E 023˚41,454, 553 m m.n., tel.: tel.: +380 677 132 047)

25 lůžek, pokoje: 2, 5, 2+2, 6, 2+2, 2+2

Cena za ubytování: v roce 2009 je cena za postel 61 hřiven.

Hospodu a ubytovnu v bývalé české četnické stanici vybudovali manželé Natálka a Valerij Tumarec (tel.: +380 677 132 047, mluví česky). Krčma si zachovala nádech starých českých turistických chat a stala se koločavským centrem českých turistů. Kromě jídla a pití nabízí i kvalitní ubytování (až pro 25 lidí). Jídelní lístek místní výborné kuchyně najdete zde (str 1, 2, 3, 4, 5). Valerij je výborný kuchař a mnohé jeho chlapské kreace vás jistě příjemně překvapí. K pití se podává točené pivo a točený kvas, který narozdíl od cocacoly prospívá zdraví a chutná pořád. Krčma nabízí kvalitní zázemí pro větší turistické akce (zájezdy cestovních kanceláří nebo kamarádské akce).
 

Vynikající místní speciality:

Cmunda po Koločavski (bamborák s majoránkou, pepř, s masem smažené s cibulí)

Ripljanka z friguv (bryndza s vajcemi, smažený špek, brambory se vaří a moukou, knedlíky, máčené v bryndze)

Smažený sýr s bramborem

Česnečka a jiné polévky

 

Ubytování v soukromí

  • Lze využít ubytování u babičky Jeleny hned naproti Četnické stanici. Babička zde nabízí 4 lůžka (je ochotna u známýchzajistit i ubytování pro větší skupiny) a saunu. Cena se saunou je 40 hřiven, telefon na dceru: +380 977 643 048.

  • Vynikající domácí kuchyň i domácí zacházení si lze užít u paní Vity Savka. Pro turisty je k dispozici horní patro domečku nedaleko centra, 3 postele, možná přistýlka, sprcha. Cena se snídaní je 50 hřiven os./noc. Tel.: +380 939 813 742.


 

Dubová

N 48 10,810, E 023 53,198, 382 m n.m.

Městečko je obchodním a správním centrem pro obyvatele údolí řeky, asi 25 km po silnici od Usť Čorné. Trh bývá v sobotu ráno na místním fotbalovém hřišti v centru městečka. Katolický kostel, kostely pravoslavné.
 

Usť Čorná

Na náměstí najdete několik dobře zásobených obchodů a obchůdek s průmyslovým zbožím, kde seženete chybějící nářadí nebo šroubky či nádobí. Je zde i lékárna a pošta. Pekárnu najdete v jedné z bočních uliček (z náměstí vyjdete směrem na Ruskou Mokrou a dáte se první uličkou vpravo a pak už podle vůně chleba). Pekárna voní nejenom horkých chlebem (pečou zde bílý i tmavší chleba s úžasnou kůrkou) ale i starobylostí – topí se zde dřevem. Na náměstí a dále na hlavní ulici směrem na Dubovou číhá na turisty množství barů (hospod) s nabídkou jídla a pití. Doporučit lze bar Tetiana a bar Domino naproti přes ulici, oba s kvalitním pivem i kuchyní. Domino navíc hostům nabízí příjemné dřevěné venkovní chaloupky kde se lze schovat před deštěm či pálícím sluncem, popíjet drinky, nerušeně pozorovat ruch na ulici a poslouchat šumění nedalekého potůčku. Dlouho do noci má otevřeno restaurace „Vagón“, kterou najdete po pravé straně směrem z náměstí na Dubovou. Na útulné zahrádce zhotovené ze dřeva nabízí velice kvalitní točené pivo a vynikající šašlyk (10 hřiven).
 

Ubytování
 

Veřejné tábořiště se nachází na fotbalovém hřišti, na druhém břehu řeky Teresvy v blízkosti bývalé stanice lesní dráhy (příjezd přes most u lesoruba - červená značka směr Stohy). Tábořiště disponuje suchými WC, vodou, tábořištěm, v případě vydatných dešťů s možností noclehu na krytých tribunách. Na tábořiště je možný dojezd autobusem.

Táboření je možné po dohodě s náčelníkem horské služby na tel:  +380 979 331 976.

 

Aktualizovaný seznam ubytovávajících a penzionů najdete zde.


Pomoc

Místní katolická obec, vedená slovenským misionářem otcem Petrem Krenickým a podporovaná českou Charitou, provozuje v bývalém komunistickém kulturním domě v centru Usť Čorné domov důchodců, kde se několik jeptišek stará o 12 seniorů. Řádové sestry neustále zápasí s nedostatkem hygienických potřeb, plen pro dospělé a povlečení. Pokud se rozhodnete seniorům pomoci, obraťte se na sestru Chrystoforu (tel.: +380 997 261 017) nebo přímo na otce Krenického (tel.: +380 975 385 393), oba mluví slovensky.

 

Místní horská služba

V případě nouze nebo s žádostí o radu se obraťte na skvělého sportovce a znalce místních hor, náčelníka místní horské služby Jurije Petroviče (tel.: +380 979 331 976).

Lisičevo

Zkušený průvodce po místní části Boržavy pan Prodan bydlí v domě číslo 522. 

 

 

 

Během svého pobytu ve vesnicích se chovejte jako pozorní, uctiví a nenápadní hosté, abyste příliš nenarušili unikátní atmosféru horských údolí. Vaše návštěva v roli platícího turisty by měla být pro domorodce i pro nádhernou přírodu Karpat přínosem.

V rámci projektu rozvoje šetrné turistiky pro společnost Člověk v tísni o. p. s. zhotovil Ivo Dokoupil (ivo.dokoupil zavináč tiscali.cz).
Projekt je financován vládou ČR prostřednictvím Ministerstva zahraničních věcí ČR.

© Společnost Člověk v tísni, Hnutí Duha Jeseníky, 2012